Відкритий урок у 6 класі
Конспект уроку з української мови у 8 класі
Тема. Усний твір - опис приміщення на основі особистих вражень
Мета: узагальнити вивчене про опис приміщення,
стилі і типи мовлення, ознайомити із вимогами до написання твору - опису на основі особистих спостережень, сприяти
виробленню вміння обирати необхідний стиль мовлення, розвивати художню уяву
мовленнєво - комунікативні вміння
складати твори - описи приміщень,
підвищувати мовну і мовленнєву культуру учнів, виховувати відповідальність,
наполегливість, любов до української мови, зацікавленість перед світом.
Тип уроку: урок розвитку
комунікативних умінь і навичок.
Обладнання : малюнки учнів з елементами інтер'єру, тексти художньої літератури з описом
приміщень, таблички написи, довідка «Словникова робота», записи дошці,
тлумачний словник української мови, словник іншомовних слів.
Хід уроку
Хід уроку
Учитель.
Добрий день, діти. Привітаймо наших гостей.
Діти, як ви думаєте, яких людей ми найбільше поважаємо:
-
розумних,
-
добрих,
-
вихованих,
-
працьовитих.
Учитель.
А я ще поважаю чесних людей, бо вони добрі,
виховані, працьовиті. Тож пропоную вам чесно випробувані свої вміння і знання
на уроці. Вашим домашнім
завданням було всім учням розподілитися на
групи (за бажанням). Кожна група одержала завдання виконати певну роль у ході
уроку: опис життя і його оформлення, малюнки, вбрання, скласти словниковий
диктант опису приміщень. Хочу сказати, що авторство всіх текстів, оформлення й
виконання належить саме вам, що викликає велику повагу.
Сьогодні у нас незвичайний
урок.
Урок пошуку ваших
здібностей, що стосуються виконання поставленої перед вами мети: (записані на
дошці)
1 .Удосконалювати культуру
спілкування та навички зв'язного мовлення;
2. підготуватися до
написання твору - опису приміщення
на основі особистих вражень, підбираючи мовні засоби відповідно до стилю.
Чи готові ви спрямувати свої
зусилля на їх виконання?
Учень. У мене є запитання
щодо форми оцінювання нашої діяльності.
Учитель. Зверніть увагу на картках
самооцінювання, що лежать перед вами. Протягом уроку керівник групи, якого ви
оберете, мусить їх заповнювати. Крім цього вашу роботу оцінюватимуть наші гості
і я.
Картка
самооцінювання учня
|
2.Мотивація навчальної діяльності, оголошення
теми і мети уроку. Прочитується або проспівується пісня Д.Луценка «Хата моя,
біла хата» (слова пісні мають лежати на парті перед очима дітей)
1. Прогляньте, діти, ще раз зміст твору, який ви
щойно прослухали і скажіть:
-
Якими
почуттями пройнятий вірш?
(Почуттями радості за хату, за її охайність і
чистоту)
-
Які слова
використав автор, щоб передати особисте враження від хати?
(слова означення моя, біла, одна,
рідна)
-
Доберіть
синоніми до слова хата.
(оселя, дім, житло, домівка, помешкання)
-
Визначте
стиль мовлення у творі.
(художній)
-
А які ще
стилі мовлення ви знаєте?
(науковий, розмовний, публіцистичний)
-
Які типи
мовлення ми знаємо?
(роздум, розповідь, опис) — До якого типу
мовлення відносимо рядки цієї пісні і чому? (до опису, бо можемо поставити
запитання: яка хата?)
Учитель.
Із поняттям хата тісно пов'язане поняття приміщення
. Хто пояснить лексичне значення цього слова?
(учень зачитує із тлумачного словника)
Учень. Приміщення - будівля чи окрема кімната,
в якій помішується хто, що - небудь, яка використовується для чогось.
Учитель.
А тепер у підручнику на стор.242 відшукаємо
пояснення. «Що таке опис приміщення?» Хто готовий зачитати?
Учень. Опис приміщення - інформація про
призначення, загальний вигляд, облаштування, тобто наявність речей.
Учитель.
Тому темою уроку є «Твір - опис приміщення на
основі особистих вражень. Запишемо до зошитів дату й тему сьогоднішнього уроку
(записують з дошки). Зачитується тема уроку і епіграф. Діти, то ж спробуємо
демонструвати уміння розповісти про приміщення підбираючи мовні засоби
відповідно до стилю мовлення.
3.Систематизація й повторення найважливіших
теоретичних відомостей з теми. Учитель.
Давайте з вами дослідимо, що відповідником
слова «приміщення» є слово іншомовного походження «інтер'єр» (показую
карточки). Одним із домашніх завдань було знайти тлумачення даного слова .
Учень. Коли я готувався до уроку, то у словнику
іншомовних слів знайшов таке пояснення. Інтер'єр - архітектурно й художньо
оформлене внутрішнє приміщення.
Учитель.
Поясніть написання слова приміщення, інтер'єр і
запишіть в зошити.
Учень. Приміщення - іменник середнього роду на - я, приголосний між голосними, внаслідок
подовження.
Інтер'єр - апостроф пишеться у словах іншомовного походження після твердого р перед я, ю, є, ї.
Учитель. Починаючи працювати над описом давайте
відносимо у пам'яті що таке опис та особливості його побудови. Хто із вас
першим пригадав ці теоретичні відомості?
Учень 1. Опис - це висловлювання про
певні ознаки, властивості предмета чи явища. Найголовніше в описі дати точне
уявлення про предмет.
Учень 2. У описі «відоме» - це назва
самого предмета та його та його частин, а «нове» - його ознаки.
Учень 3. Я хочу сказати. Що описувати можна у науковому і художньому стилях. Науковий
опис відзначається точністю, а художній - образністю, емоційністю.
Учитель. Я вважаю за необхідне ознайомити вас з
особливостями побудови твору - опису
приміщення (на окремих листках).
План художнього опису приміщення
-
Призначення
приміщення.
-
Його
форма, освітлення.
-
Кольори
оздоблення інтер'єру .
-
Розташування
меблів, речей, наявних в приміщенні.
5.Особисті враження від приміщення.
Учитель. Домашнім завданням було відшукати
описи приміщення у текстах художньої літератури. Хто бажає першим познайомити
нас?(учні зачитують)
1. Напишу я слово про хату, білу, з теплою
солом'яною стріхою, незамкнену, вічно відкриту для всіх.
Опишу її зовнішність, привітну й веселу, часом
сумну, чепурну і уважну, журливу і ніколи не горду.
Опишу її внутрішній образ. Немає віталень,
спалень, де довго сплять, і не було в ній розпусти і лінощів, немає на стінах
фамільних портретів, скарбів нема в сундуках, не красуються по її кутках ковані
панцирі.
-
Яким
теплом і лагідним родинним затишком, якою добротою та материнською ласкою віє
від тебе, рідна хата!
З батьківської хати розпочиналося пізнання
світу. Білі стіни, біла стеля - неначе
виткані з маминого полотна. Сонячні сніп'я лилося через вікна, від того на
стінах вигравали роз гаптовані
квітами рушники.
-
В хаті було чисто і гарно, як у квітничку. З
білих стін дивились гарні боги, заквітчані сухим зіллям, обвішані рушниками.
Чепурний комин білів аж сяяв. Долівка була гладенька та жовта, як віссю.
Веселий ранішній промінь грав на полив'яних мисках, що стояли в миснику.
Настя любила свою веселу,
теплу хату.
В сій маленькій хатині
зазнала вона щастя.
Учитель. Уявімо ситуацію. У нашому селі
одружилась молода українська пара. І ось нова сім'я вирішила створити своє
власне родинне гніздечко. Всім відомо, що сучасна молодь хоче жити незалежно,
окремо, від старших. І ось за порадою батьків вони вирушили у пошуках житла і
звернулись до служби «Житлового питання». Настав перевірити виконання
домашнього завдання учнів груп.
Хлопець. Доброго дня!
Службовець. Доброго дня!
Дівчина. Ми шукаємо житло і
за порадою звернулись до вашої служби.
Службовець. Я вам хочу запропонувати оглянути сучасний дім
на околиці села по вулиці Набережній.
Хлопець. Дякую за пораду.
Дівчина. До побачення
Службовець. До побачення
Хлопець. То ж ходімо.
(Біля малюнків сучасного
будинку стоять господарі, до них підходять молоді люди)
Дівчина. Доброго дня, ваш
дім продається. Дозвольте його оглянути.
Хлопець. У вас тут дуже
гарно.
Господар. У нас
двоповерховий будинок. При вході в будинок бачте простору вітальні. У глибині
вітальні стоїть високий камін. Трохи з боку знаходяться чудові сходи, які
ведуть на другий поверх. Праворуч від вхідних дверей великий хол. З лівої
сторони стоїть модерний диван, навпроти - плазмовий телевізор. Ліворуч від
вхідних дверей є їдальня, де ви зможете поснідати або просто попити чай з
друзями. Поруч простора і затишна кухня.
Господиня. На другому
поверсі знаходяться спальні кімнати. У двох дитячих кімнатах стоять комп'ютери.
Щодо інтер'єру, то всі кімнати оформлені гарно. На кухні - стіни рожеві, у
спальні - зелені. Інші кімнати без усіляких цікавостей, але зручні.
Хлопець. Дякуємо вам за все,
але нам потрібно порадитись. До побачення.
Учитель. А тепер давайте
запишемо слова, які характеризують сучасний дім. Ваша група мала скласти
словниковий диктант, який допоможе відновити вашу розповідь.(Учень диктує, на
кожній парті лежить допоміжна довідка із заздалегідь підготовленими словами,
учні мають можливість проконтролювати правильність написання почутих слів).
Сучасний дім
Двоповерховий, вітальня, камін, хол, модерний диван, плазмовий
телевізор, їдальня, простора кухня, спальні кімнати, дитячі кімнати, стіни
рожеві, зелені.
Учитель. У диктанті ми зустрічаємо такі слова як камін, хол. Користуючись
словником іншомовного походження_відшукаємо їх значення.
Хол - (анг.) велике приміщення для очікування.
Камін - (грецького) відкрита
кімнатна піч з прямим димарем.
Дівчина. Щось мені тут не дуже подобається. Цей
дім на «смак», але я хочу щось українське і водночас затишне.
Хлопець. Дивись. Продається
українська хата.
Господині.(зустрічають)
Дівчина. Доброго дня!
Господиня. Доброго дня!
Дівчина. Чи справді продається ваша хата? Як
тут затишно. Розкажіть про свою хату, а ми подумаємо, купувати чи ні.
-
господиня.
Ось піч, що зажди займає внутрішній кут хати. Вона обернена своїм отвором до
фасадної стіни.
-
господиня.
По діагоналі від печі влаштовано парадний кут - покуть, де розміщені ікони, які ми прикрашаємо рушниками. Наші образи
обтикані цілющим зіллям. А перед ними завжди запалюємо лампадку.
-
господиня.
А під божницею у здовж стіни стоїть стіл, вкритий вишиваною скатеркою, а біля
нього - лава.
-
господиня.
У нас хата, може, й маленька, але дуже затишна.
Дівчина. Ой як чудово і,
дійсно, дуже - дуже затишно.
Хлопець. Дякуємо за все. До
побачення. Очевидно будемо вашими покупцями.
1 господиня. Будемо раді вас
бачити.
Учитель. А тепер давайте запишемо слова, що
характеризують українську хату. Ці слова переважно вам відомі, бо на уроках
часто зустрічаємо в текстах, тренувальних вправах. І все ж таки, любі
господиньки допоможіть нам.
Хазяйка.
Українська хата
Внутрішній кут, піч, отвір печі, парадний кут, покуть,
ікони, образи, божниця, мережані рушники, цілюще зілля, вишита скатертина.
Хлопець. З вибором житла ми визначилися. А біля
нашої хати ми омолодимо великий фруктовий сад. В центрі саду облаштуємо місце
відпочинку на природі, невеличку дерев'яну затишну хатинку.
Дівчина. Я пропоную змайструвати таку хатинку сільським
майстром. Хто з присутніх майстрів готовий дати нам пораду.
Майстер. Хатинку збудуємо дерев'яну, у вигляді
зрубів. Посеред хатки поставимо рівненькі шматки деревини, правитимуть за стіл.
Замість лави - невеличкі пеньочки з дерев. Через одне маленьке віконце
світитиме сонечко. Замість полиць - товсті гілки. На полицях стоятиме
необхідний посуд. Біля хатинки зелена трава, пухнасті ялинки, багато - багато
квітів. Гарно тут і весело!
Дівчина. Щиро дякуємо за пораду. Ось, нарешті,
у нас буде своє власне гніздечко, буде своя садиба. Завітайте і ви до нас.
Хлопець. Ми щиро дякуємо всім за допомогу і
пораду. А на кінець скуштуйте з нашого саду ці щедрі плоди, (вручає керівнику
корзину із яблуками.)
Учитель. Ось так закінчилися пошуки житла
української сільської сім'ї. А домашнім завданням для вас буде написати
письмовий твір - опис приміщення за власним спостереженням.
Для 1 групи темою є : «Ідеальне житло сучасної
сім'ї». Придумайте свій варіант житла, використовуючи слова, із словникового
диктанту «Сучасний дім».
Для 2,3 груп - «Мій дім», «Моя кімната»,
використовуючи слова із вправи 574, стор. 249. Прочитаємо і запам'ятаємо їх
написання (учні читають).
Учитель.
Часто при написанні творів ви припускаєтесь помилок,
повторюючи декілька разів одне і те ж саме слово. Щоб уникнути цього давайте
підберемо групи синонімів.
Стоїть, розміщено, є, розташовано.
Сучасний, теперішній, модерний, сьогоднішній.
Збудувати, Змайструвати.
Охайний, чистий, чепурний.
Знаходитися, розміщуватися.
Переміщення - велике. Просторе, невелике,
світле, зі смаком опорядковане.
Стіни - побілені, пофарбовані, клеєні
шпалерами.
Двері - дерев'яні, скляні, високі, розсувні.
Вікна - широкі, дерев'яні, високі,
металопластикові, фарбовані.
А ще підбирайте слова ті, які підходять
найточніше, найвиразніше.
Ось наприклад, давайте спробуємо відшліфувати
речення - У вікна світить сонце.
-
Які вікна?
(Великі, чисті)
-
Як світить
сонце? (Привітно, ласкаво)
-
Як ще
можна замінити слово? (Ллє тепло, простягає ясні промені, шле потоки теплих
променів)
У великі вікна ллються лагідні, теплі потоки
сонячного проміння.
Учитель. Мені хочеться подякувати нашим
основним авторам за чудові малюнки.
Вважаю, що за усний твір виступаючих можна
оцінити на високий рівень знань і хочу відмітити найактивнішу участь у
досліджені мети сьогоднішнього уроку (називаються прізвища).
Остаточна оцінка в балах буде виставлена
пізніше після виведення підсумкового бала за результатами само оцінювання з
керівниками груп, та після написання домашнього твору - опису на запропоновану
тему.
Можливо, й наші гості хочуть висловити свою
думку щодо оцінки діяльності учнів у процесі роботи.
Тема. Однорідні члени речення з безсполучниковим, сполучниковим і змішаним звʼязком. Інтонація речень з однорідними членами. Однорідні означення. Речення з кількома рядами однорідних членів.
Обладнання: таблиця, підручник, дошка, картки, опорна таблиця, що використовується на всіх уроках.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
1.Робота з виконання домашніх завдань. Перевіряю наявність необхідного обладнання, підручників.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Вступне слово вчителя (на фоні музики Й.Штрауса «Звуки океану»). Діти, хто з вас хоча б раз у житті не мріяв про море, про цей безконечний, могутній, глибокмй простір, який котить свої хвилі, а їм немає кінця і краю? Море дихає, вабить, наповнюючи всіх і все на березі своїм духом. Біля моря відчуваєш загартування, захват. А ось зʼявилася широка і ясна хвиля, що вдарила об берег і враз ожила. Повіяв свіжий вітер, погнав по морю білих баранців; напнулось вітрило, хвилі захлюпали, обдали холодним дощем. І, здається, що ти стаєш оновленим і прекрасним, ніби щойно народженим морем і сонцем.
Цитата
«Заграло, запінилось синєє море
І буйнії вітри по морю шумлять…»
- Чи відомі вам ці слова? Можливо, ви пригадаєте автора цих слів? (Є. Гребінка «Човен.»)
- А зараз давайте зробимо синтаксичний розбір даного речення. Скільки присудків у цьому реченні? (Два).
- А як ми їх назвемо? (Однорідні присудки). І якщо ви були максимально уважними, то могли помітити, як багато однорідних членів речення я використала у своєму вступному слові.
Отже, тема сьогоднішнього нашого уроку «Однорідні члени речення.»
ІІІ. Опрацювання теоретичного матеріалу.
1. Робота з підручником
- Прочитайте теоретичний матеріал. Виділіть (Метод «Мозковий штурм.»)
- Що для вас є повторенням уже відомого?(Визначення однорідних членів речення, інтонація переліку).
- Що для вас нове?
Для того, щоб ви краще зрозуміли новий матеріал, прочитаємо ще раз мовчки підручник. Однорідні члени речення схематично позначимо кружечком.
- То як поєднуються однорідні члени речення? (За допомогою сполучників сурядності та інтонації переліку, тільки за допомогою інтонації та обома цими способами.)
2. Виконання вправ. Знайдіть у вправі речення, які звʼязуються за допомогою сполучників сурядності та інтонації переліку. Отже , про який новий звʾязок однорідних членів речення ви дізналися? (Змішаний).
ІV. Первинне усвідомлення матеріалу.
1. Робота учнів за таблицею схемою «Однорідні члени речення.» Учні ознайомлюються з опорним плакатом-схемою.
Висновок: однорідні члени речення-це такі члени речення, що відповідають на одне й те ж питання і є однаковими членами речення.
Інтонація-невідʾємний компонент звукового мовлення, за допомогою якого ми усвідомлюємо звʾязки між предметами явищами, ознаками. Саме в інтонації виявляється граматична і стилістична структура однорідності.
V. Сприймання й усвідомлення нових знань. (Спонукально-пошуковий метод). На дошці записані речення, в яких потрібно знайти однорідні члени речення та визначити звʾязок між ними.
1. Жита рясні, пшениця стоголоса під обрій гонять хвилю золоту(А.Малишко).
2. Незвідане й незгасне нас вабить, кличе і веде (Л.Дмитренко).
3. Я люблю іти в лісі тихо, із зупинками (М.Пришвін).
4. Прозора, глибока вода, немов оксамит, зеленіє (Л.Українка).
5.Був чудовий квітневий день (О.Донченко).
Диференційовані завдання
· Прочитайте перше речення, знайдіть однорідні члени речення, визначте їх синтаксичну роль. Як можна назвати такі однорідні члени речення? (Поширеними).Запишіть це речення, підкресліть поширені однорідні члени речення.
· Запишіть друге речення, зробіть його синтаксичний розбір. Визначте синтаксичну роль однорідних членів речення. Скільки в цьому реченні рядів однорідних членів.
· Зробіть спостереження над морфологічним вираженням однорідних членів речення і скажіть, якими частинами мови вони виражені. Запишіть третє речення, визначте однорідні члени і морфологічне їх вираження.
· Прочитайте і запишіть четверте та пʼяте речення, зробіть їх синтаксичний розбір. Чому означення прозора, глибока однорідні, а в реченні Був чудовий квітневий день виділені означення не однорідні?
VI. Робота в парах. Складання діалогу по даній темі.
VII. Творча робота.
Написати твір – мініатюру у художньому стилі з елементами опису на тему: «Мій улюблений куточок природи» , використовуючи речення з однорідними членами.
VIII. Закріплення вивченого матеріалу.
Тестові завдання.
1. Знайти речення з однорідними членами.
а) Ліс якусь хвилину стояв нерухомо.
б) Лагідно світить сонце, голубіє небо, стоять у барвистих шатах дерева.
в) Зашепотіли збуджені листочки, заметушилася у траві комашня.
г) Полохливий заєць пригина вуха, витріща очі і немов порина весь у море лісових звуків.
2. Знайти речення з однорідними членами, звʼязані сполучником «і».
а) Тут, серед зелені, піднімається у своїй красі і величі монастир.
б) Над монастирем повільно велично сходить сонце.
в) Серед густої трави і чагарника зʼявилася неширока , але доглянута світла дорога.
г) У саду цвітуть невісточки, сині – сині дзвіночки, кульбабки.
3. Знайти речення з однорідними членами, звʼязані сполучником «а».
а) Рожевими хвилями насувається духмяний, настояний на травах туман.
б) Перші промені сонця торкнулися старовинних цегляних будинків і запалили смарагдовим вогнем листя столітніх дубів.
в) Документальні джерела. А також легенди і перекази дозволяють стверджувати, що історія Молчанської пустелі сягає корінням аж у XI ст.
г) Стрепенувся ліс, задзвенів пташиними голосами.
4. Знайти речення з однорідними членами, звʼязані сполучником «але».
а) Бортник направився до Путивля і сповістив духовенство. А також простих людей про чудесне явлення ікони.
б) Про чудо, яке відбулося на місці древньої пустелі, було повідомлено московському князю.
в) Із документів відомо, що монахи хотіли заснувати свою Ширяєвську пустелю, але перейшли до Печерської насильно.
г) У 1656 році настоятелем і будівником Молчанської пустелі стає Софроній.
5. Знайти речення з однорідними членами, звʼязані безсполучниковим звʼязком.
а) Човен плив по середині ріки.
б) І вставало над містом підрумʼянене сонце.
в) Вітер тут насичений духом сонця, води, осоки. листу, нагрітого піску.
6.Знайти речення із змішаним звʼязком.
а) Гнів і жаль, огонь і холод охопили його серце.
б) За мир і дружбу між народами всіма.
в) На великій перерві мене покликали в учительську.
(Кожне із завдань оцінюємо двома балами)
IX. Гра «Хто швидше».
Придумати речення з однорідними членами речення.
X. Підсумок уроку.
XI. Домашнє завдання
Вивчити теоретичний матеріал. Виписати із художньої літератури 7 речень з однорідними членами, накреслити схеми.
Відкритий урок з української літератури
(9 клас)
(9 клас)
Тема. Українська еміграційна література 20 ст.
Іван Багряний «Тигролови».
Іван Багряний «Тигролови».
Мета: ознайомити
учнів з українською еміграційною літературою 20ст., її
найвизначнішими
досягненнями, а також із життям і творчістю І.Багряного-автора
роману «Тигролови»;
розвивати навички визначення провідних ідей, мотивів
твору; викликати інтерес
до читання української пригодницької літератури;
виховувати силу волі,
оптимізм, віру в перемогу.
Обладнання: портрети письменників 20 ст.,портрет
І.Багряного.
Тип заняття: засвоєння нових знань.
План
1. На розпуттях
велелюдних (життєвий шлях письменника).
2. Безкомпромісний
і творчо багатоликий (огляд творчості): а) перші поетичні публікації;
3. Художній світ
«Тигроловів».
4.
Що для мене означає бути людиною?
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент
11 .Актуалізація опорних знань учнів
-
Діти, на попередньому уроці ми знайомилися з
літературою 20 ст., із письменниками –патріотами, які творили у цей нелегкий час. То ж давайте
пригадаємо, за яких умов творилась літературара 20 ст.
- А давайте пригадаємо, які ж саме роки охоплює 20 ст.? Весь літературний процес цього періоду поділяють на етапи.
- Як називається І етап, і які роки він охоплює, чим характеризується?
Назвати і показати
портрети письменників цього періоду (П. Тичина,
М.Хвильовий, М.Куліш В.Підмогильний)
- Як називається II етап, кого із письменників ми віднесемо до цього періоду?
(В.Підмогильний, М.Драй-Хмара, Є. Плужник)
- З ким пов»язують III період? (Г.Тютюник, І.Драч,В.Симоненко, В.Стус)
- Охарактеризуйте 4 період.(Ю.Андрухович, О.Забужко. Марія Матіос)
- І щоб перевірити, як ви пам»ятаєте твори цих письменників, проведемо
невеличку
вікторину «З якого твору ці рядки?» (стор 285.)
(Вірш В.Симоненка читаю під музику).
III. Мотивація навчальної діяльності Звучить легка
музика.
1 .Вступне слово учителя .
1 .Вступне слово учителя .
Я недаремно прочитала напам'ять вірша В. Симоненка «Ти
знаєш, що ти — людина» останнім, бо ним я хочу розпочати вивчення сьогоднішньої теми
нашого уроку
Ці слова В. Симоненка, як жодні інші, розкривають
сутність людини. Людини, яка живе у вільній державі, людини, яка може
відстоювати свої права.
Але чи так просто було в часи тоталітарної сталінської
системи довести своє право бути Людиною? Адже потворна радянська дійсність
намагалася знищити й знівечити людський й національний дух українця. Але не
змогла. Бо українці — це люди суворої долі і великого серця. Вони проходили
через найжорстокіші випробування голодом, репресіями, проходили відважно й
прямо, лінією найбільшого супротиву.
І в такі важкі моменти українська Людина не тільки не
губить свого людського й національного обличчя, а, навпаки,— загартовується і змінюється на краще.Це можна побачити і на прикладі Івана
Багряного —
Лицаря Духу, щирого українця, Людини, яка ціною життя
виграла двобій з демоном тоталітаризму.І герої творів письменника — це не жертви більшовицької системи, а представники нескореного народу.
Отже, тема нашого уроку «Українська еміграційна
література 20
ст. Іван Багряний «Тигролови». Запис теми в
зошити. (Зачитування плану
уроку)
Особливістю розвитку української літ-ри в 20 ст. було те, що вона
функціонувала за межами України тобто там, де перебували українці, змушені
через політичні обставини та переслідування емігрувати в країни Америки та
Європи. Таку літературу називають емігрантською.
(Показ презентації).Існує кілька хвиль еміграції українців - під час світових і громадянських воєн, революцій,
сталінського терору. З кожною із них потрапляли за кордон талановиті
люди-митці, щирі патріоти рідного краю, що за ним, хоч і непривітним для них,
вони сумуватимуть усе життя.
Ми є.Були і будем ми!
Й Вітчизна наша з нами,-
напише один з найталановитіших із когорти письменників - емігрантів І.Багряний.Тривалі десятиріччя Іван Багряний був для нас
заборонений. Його цькували, шкодили на полі української еміграції, тиснули на
власну родину. Але, всупереч всьому, він вижив. І вижив народ. І Україна.
І ось наприкінці 90-х рр. XX ст. він увірвався у наше життя. Увірвався
несподівано, раптово. Його твори пройшлися по наших серцях бурею, приголомшили,
вразили. Та ми не завжди готові повністю сприйняти творчість І. Багряного,
збагнути біль, який проступає у кожному його слові, біль людини, яку гнала доля
зі своєї землі на чужину.
То хто ж
такий Іван Багряний?
Народився
він 2
жовтня 1907 року в селі
Кузимин на Полтавщині у сім»ї муляра Павла Лозов»яги. Дитинство майбутнього
письменника, політичного та громадського діяча минуло в Охтирці на
Харківщині.Тут Іван у восьмирічному віці почав писати вірші українською мовою,
здобув освіту.
-
Першими спогадами письменника про літературу поділиться Тишковець С., який на сьогоднішньому уроці виконуватиме роль
Багряного.
Перші спогади
письменника — про літературу(звучить музика).
Учень (в
ролі Багряного) Літературою почав займатися дуже рано, якщо мати
за літературну працю дитяче писання віршів. Вірші я почав писати (і то українською) ще в
російській церковно-приходській школі. Почав їх писати з протесту проти вчителя і
вчительки, які мене звісно називали мазепинцем", бо я лічив (рахував) в
арифметиці не так, як вони мене вчили, а так, як навчила мати: один, два,
три, чотири... тошо. Це було завзяте змагання. І от під впливом байок Глібова
та «Катерини» Шевченка, які
я дістав нелегально (це було за царя), я почав писати войовничі вірші в другому
класі церковно-приходської
школи восьмирічним хлоп'ям, в 1915 році».
Учитель. На все подальше
життя у пам'яті закарбувалася страшна картина 1920 р.. коли більшовики вдерлися у його свідомість кривавим кошмаром.
Учень-Багряний. Це було 1920. Я жив тоді в дідуся на селі, на пасіці.
Аж ось одного дня надвечір прийшли якісь озброєні люди,
що говорили на чужій мові, і на моїх очах та на очах інших онуків, під наш несамовитий вереск
замордували його, а з
ним одного сина (мого
дядька).Вони довго штрикали їх штиками і щось допитували, стріляли в лежачі
скривавлені гіла з пістолів і реготались... Кров все життя стоятиме мені в
очах... Я не знав, що то було прелюдією зо всього мойого радянського життя і
символом долі, приготованої більшовизмом для цілого мойого народу.
Учень-літературознавець.{під звучання музики). «Прийшов юнаком
у літературу, як до себе додому. Любив до безтями сонце, юність, пригоди,
мисливців, подільські товтри, слобожанські вітри і овіяний романтикою революції
український степ. Любив так, як тільки може любити двадцятилітній юнак свою,
народжену в огні і бурі, батьківщину і свій надзвичайний нарід».
Учитель. Ще у 20-хрр. І.
Багряний безкомпромісно висловив своє кредо письменника-громадянина.
Учень-Багряний! «Не
іменуй мене поетом, друже мій, бо поети .нині — це
категорія злочинців, до якої не належав і. не хочу належати. Не іменуй же мене
поетом, бо слово поет скорочено стало визначати — хамелеон,
спекулянт, авантюрник, ледар... Я хочу бути тільки людиною, яких так мало на
світі. Я хочу бути тільки нею і сьогодні цього найбільше хочу».
Учитель. Останні слова
цитати —
це епіграф нашого уроку.„Отже, протягом сьогоднішнього
уроку будемо
говорити про Людину. Поміркуйте над питанням, а в кінці заняття дайте на нього
відповідь: «Що для мене означає: я хочу бути тільки
людиною»? Над
головою Багряного почали збиратися хмари. У 1932 р. він був заарештований і 1
рік утриманий в камері смертників у Харківській в'язниці, а потім було вислання
на 5 років на заслання.
Учень-Багряний. «При
першому арешті по рокові сидіння в камері самотнього ув'язнення мені
запропонували орден, якщо я здамся, засуджу офіційно в пресі своє минуле і всіх
своїх соратників, засуджу свою літературну творчість, як класово ворожу тощо,
напишу велику поему про Сталіна. Я все це відкинув геть. Хотів би я знати, хто
би з теперішніх моїх супротивників встояв би в такій ситуації й при виборі між
орденом і смертю чи каторгою — вибрав останнє».
Учитель. Після другого
арешту восени 1940 р. Багряного звільняють «за недостатністю матеріалів для
повторного засудження». Звільняють з відбитими легенями і нирками. Жодного
протоколу не підписав, жодної людини не зрадив.
Учень-Багряний. В одному
із листів написав: «І прошу пам'ятати— я нікого ніколи не зрадив».
Учитель. У роки
німецької окупації працював в Організації Українських Націоналістів—УПА.
Учень-літературознавець. (Звернути увагу на портрет) «Великий, безладний вихрястий чуб на
голові, суворе, з вольовими складками обличчя, у важких юхтових чоботях, у
зимовому, грубої вовни, пальті ясного зеленкуватого кольору та ще з якимось
рижим хутряним коміром.
- Куди ти так капітально
вирядився?
- У волинські ліси. Далі нам
іти нікуди,— відповів він ніби серйозно, ніби жартома.
Я тоді ще не знав, що він якоюсь мірою був пов'язаний
з оунівським антинімецьким підпіллям».
Учитель. У 1944році І.
Багряний емігрував у Словаччину, але опинився в Німеччині. Багато писав, займався
політикою Але завжди залишався Людиною. Умови, в яких Багряний творив літературу, були
екстремальними. Він майже не виходив з лікарні. А замислів було багато: про
повстання на панцернику «Потьомкін», про Симона Петлюру... Та сил в боротьбі зі
смертю не вистачало. Після смерті знайшли недописаного листа до Дмитра
Нитченка.
Учень-Багряний. «Друже
мій! Я вже задихаюсь. Щоби уявити, якого несамовитого напряження і нервів і
волі треба мені для витримування всієї зливи мерзости, треба взяти лише до
уваги, що моя душа від природи — це душа поета і митця. А значить, вона зовсім
не пристосована таку мерзоту витримувати, та я
все це витримувати мушу. Мушу!
Учитель. Від початку
своєї літературної «кар'єри» Багряний щоразу дивував оточення своєю творчістю. Дехто з вас досліджували
творчість письменника.
1 учень-дослідник. Перший вірш «В місто» був видрукуваний 1926 р. Невдовзі з'явились збірки
«До меж заказних», «В
поті чола», поеми «Аве Марія», «Скелька», «Батіг», «Ванщдея», «Комета» тощо.
2 учень-дослідник. Незважаючи на те, що Багряний написав багато поетичних збірок, він все ж таки більш відомий як
прозаїк. Мене зацікавив той факт, що проза письменника була результатом парі з
Аркадієм Любченком. Багряний побився з ним об заклад, що поет також може бути
майстром і у прозі. Одним з найвідоміших
творів є роман «Сад Гетсиманський». Твір був написаний 1950 р. у Німеччині,
після чого автора звинувачували у фантазерстві. Багряний змушений був доводити,
що його книга — документальна річ.
3 учень-дослідник. Іван Багряний відомий у світі і як публіцист. Його стаття «Чого я не хочу
вертатися до СРСР?» стала політичною декларацією прав людини в умовах
більшовицького тиску, вибуховим одкровенням для Європи. Це була відповідь
патріота України, який, будучи емігрантом, боровся за її свободу. Письменник
засуджує тотальний тероризм влади в СРСР, доводить її злочин проти Людини.
Перекладений європейськими мовами, твір облетів увесь світ.
Учитель. У 1944 р. у
Львові був написаний роман «Тигролови», який на організованому Українським видавництвом
конкурсі посів перше місце.
Яка ж його літературна історія?
4-й учень-дослідник. Історія написання «Тигроловів» бере свій початок у 1933 р. (час першого
арешту), коли автора було вивезено на Далекий Схід. Три роки був висланцем, а 2
роки — каторжанином БАМЛАГу. У 1942-1943 рр. перебував у Західній Україні і
налагоджував зв'язки з ОУН. Коли гестапівці почали переслідувати українських
патріотів, змушений був переховуватися на конспіративній квартирі. Саме там, не
виходячи протягом 14 днів, написав роман.
Учень-Багряний. «Мені нічого не треба було вигадувати. Життя товпилося в моїй душі і
виривалося, як
Ніагара. Країну, про яку я писав, я любив, як свою другу батьківщину, хоч і потрапив у неї
невільником.Я люблю її людей. Я люблю її тварини' зоофауну, орнітофауну — флору. Я знав ту фауну і флору, її географію пройшов власними ногами, а
флору й фауну помацав не тільки власними очима, а й власними руками. Я не
просто писав, я —
жив"» ,
Учитель. За жанром це
авантюрно-
пригодницький роман.
-Пригадайте, що таке роман? Які романи ви знаєте?
А зараз запишемо в зошитах визначення слова авантюрний
та пригодницький роман.
Авантюрний - пов»язаний
з ризикованими діями, розрахованими на випадковий успіх
Пригодницький роман - різновид роману, сюжет якого складають незвичайні пригоди та події.
IV. Виразне читання перших глав роману «Тигролови».
V. Бесіда.
- Чи
справдилися ваші очікування щодо цікавості твору, його авантюрно - пригодницького характеру?
- Назвіть
епізод твору, що здався вам найцікавішим?
VI. Закріплення знань,
умінь і навичок.
-На закріплення уроку, я все
ж таки хочу, щоб ви дали відповідь на питання, поставлене протягом уроку: «Що
для мене означає бути людиною?»
- Впишіть у
клітинки назви мотивів, що зближують романи П.Куліша «Чорна рада» і І.Багряного
«Тигролови».
VIII Д/з. Дочитати роман
до кульмінаційного моменту - зустрічі в тайзі з Медвиним;
вміти переказувати, аналізувати.
Звʼязне мовлення (5 клас)
Тема.
Навчальний письмовий твір-опис предмета
в художньому або науковому стилях ( за вибором).
Мета: формувати вміння і навички складати усні й
письмові твори-описи предмета, навчити дітей спостерігати, бачити, зіставляти,
систематизувати, виділяти частинки із цілого; розвивати навички звʾязного мовлення школярів, логічне мислення, уяву,
нестандартне творче мислення, вміння створювати словесний образ; виховувати
любов до прекрасного, до живої природи; покращувати мовленнєву культуру учнів.
Тип уроку:
урок розвитку комунікативних умінь і навичок.
Обладнання:
підручник «Рідна мова 5кл.», компʾютер, репродукції картин, малюнки дітей,
букет із осінніх квітів.
Хід уроку
І. Ліричний вступ.
В. О.
Сухомлинський писав: «Краса – це радість твого життя. Людина тому стала
людиною, що побачила глибину блакитного неба, ніжну стеблинку, блакитний
дзвінок проліска – побачила, і, вражена, пішла по землі, створюючи нову красу»
( Учень демонструє малюнок « Я бачу світ».)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
( На столі букет із
осінніх квітів.)
Робота із тлумачним
словником: див. слово «букет» .
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Я зібрала у букет
радощі життя , вміння «бачити», відчувати», уявляти», «творити», розрізняти
красу слів, якими ми будемо сьогодні на уроці описувати осінній букет.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку( запис в зошити).
Тож прошу зібрати
всю свою енергію, думки, почуття, щоб провести урок мислення, урок вияву наших емоцій, фантазій,
уяви, творчості.
IV. Актуалізація знань учнів.
(Учні діляться на дві групи: науковці й
творці).
1. Описати складові букета у науковому, художньому стилях. (Виконують
завдання з допомогою підручника « Опис
предмета в науковому стилі», «Опис предмета в художньому стилі»).
Науковці описують верес.
Верес – це родина вересових, належить до вічнозелених
рослин. Рослина дуже поширена на Поліссі. Квітує із серпня до кінця жовтня.
Живе верес до 30 років.
Творці говорять
про верес.
Верес – це синьоокі
діти землі, які дріботять, визирають, гомонять, фіолетово синіють. В них дрібні
пальчики-листочки (учні будують речення, використовуючи дані в художньому стилі про верес). Таку ж
роботу діти проводять над іншими складовими букета, а саме хризантемою та
кленовим листям .
2. Використання в
художніх описах засобів виразності: епітетів, метафор, порівнянь та прийому
«милування словом».
3. Робота зі словником синонімів: див. слово «квіти».
Учні демонструють малюнки на тему «Осінні квіти». (Індивідуальні домашні
завдання), називаючи засоби виразності: квіти різнокольорові, яскраві(епітети);
квіти – очі Землі (метафора).
4. Показ на компʾютері
репродукції К.Білокур.
-
Що
вас вразило, що здивувало?
5. На дошці розміщені слова. Завдання: сконструювати
речення, записати їх, розставивши розділові знаки , пояснити яких членів
речення більше?
Яку
роль відіграють означення?
6. Робота над складанням плану твору – опису (див. у підручник додаток))
V.
Написання твору – опису .
(Під легку мелодію учні пишуть твір).
VI.
Зачитування окремих творів.
1.
Редагування
окремих творів.
VII.
Підсумок уроку
1.Особливості твору – опису.
2.Самоаналіз учнями
уроку (рефлексія).
3.Психолого – лінгвістичне тестування (Чого навчилися? Що
було нецікавим? Що було найцікавішим?).
VІІІ. Оіцнювання
відповідей учнів, зачитування творів.
ІХ. Домашнє завдання (за
вибором).
Написати твір-опис у художньому чи науковому стилях на тему «Мій улюблений
осінній букет»
Дякую за цікаві та змістовні уроки!
ВідповістиВидалити